15 Ekim 2015 Perşembe

Sevgi Sadece İnsanlara mı Özgüdür?


Farkında olmasak bile hayatımızın bir çok alanında hayvanlar vardır. Bir sokakta yürürken kenarda uyuyan köpekler, arabaların üzerinde yatan kediler ve ağaçların dallarında ki kuşlar. Hatta bir çok insanın evlerinde de bu sevimli canlılara rastlamak mümkün. Peki bu denli hayatımıza giren bu canlılarda bizim onları sevdiğimiz gibi bizi sever mi? İşte detaylar.
Bir çift genç 2002 yılında yavru bir aslan bulurlar. Aslan yaralıdır ve onu evlerine alıp bakmaya karar verirler. Aradan zaman geçer aslan artık büyümüştür ve gençler onu bir hayvanat bahçesine götürmeye karar verirler. Aradan yıllar geçer ve gençler dostlarını görmek için hayvanat bahçesini ziyarete gider. Unutulmuş olabilecekleri gerçeğiyle kafese girmelerinin tehlikeli olduğu söylense de gençler içeri girer ve sonuç koşarak gelip ikisine de sarılan sevimli bir canlıdır. Bir çoğumuzun bildiği gibi mahalleye yada evinize girdiğinizde dostlarınız hemen gelip sizin ayaklarınıza dolanması onların sevgi beslediklerinin göstergesi olarak kabul edilmiştir.
Köpekleri düşündüğümüz zaman onların yanında sahiplerine zarar vermek neredeyse imkansızdır. Elinden geleni yapacak şekilde sahibini koruyan bir köpek, hiç şüphesiz koruyuculuğun göstergesidir ki bu da sevgiden doğan bir içgüdüdür. Evinizde beslemenize de gerek yok. Mahallenizde, sokakta sevgi gösterdiğiniz köpeklerde yine size aynı ilgi alakayla yaklaşacaktır ve sizi koruyacaktır.
Hiç unutamadığım bir diğer örnekte Burak abi ile Çamur’un hikayesidir. Burak abi köpekleri çok sevdiği gibi cins tavuklara karşıda bir hayranlığı vardır. Fakat Çamur ismindeki köpeği bir gün, herhalde ilgisini çekmiş olacak ki, bu tavuklardan birini boğma gafletinde bulunur. Bunu gören Burak abi de ne yapsın Çamur’a ceza olarak her akşam oturdukları koltuktan uzaklaştırma cezası vermiş. Çamur bu duruma içerlenmiş olacak ki Burak abiye terlik getirmiş, nereye gitse takip etmiş yinede yaranamamış. Burak abi aradan 3 gün geçince çağırmış bunu. Bir gelişi var ki kelimelerle anlatılmaz diyordu. Gülücüklerle Burak abiye sarılmış, ayaklarına dolanmış, şımarıklıklar yapmış. Yemeği hiç eksik olmamasına rağmen tek cezası sevgisiz geçmiş 3 gün iken affedilmesine bu kadar sevinmesi, kesinlikle onlarında bir sevgi ve aşk beslediğinin kanıtıdır.
Sonuç olarak kedigiller ve köpekgillere baktığımızda ister evinizde besleyin ister mahallenizde, onlara sevgi gösterdiğinizde bunun karşılığını fazlasıyla alacaksınızdır. Onlarında bir kalbi olduğunu ve sevdiğini unutmayın. Dostlarınızla birlikte sevgi dolu bir ömür geçirmeniz dileği ile.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder